Pénzügyi alapfogalmak – kisokos
Egy most futó népszerű sorozatban, egy vállalkozó dollármilliókat bukott el azért, mert nem értette pontosan egy szó jelentését, mielőtt aláírta volna a szerződést. A tanult nyelven való kommunikáció mindig nagyobb odafigyelést igényel, a pénzügyi nyelv pedig ilyen nyelv.
Általában akkor tanuljuk meg ezeket a fogalmakat, kifejezéseket, amikor belekerülünk egy élethelyzetbe, viszont fontos lenne már az első tárgyalás, igényfelmérés közben is tökéletesen értenünk, hogy mit mondd nekünk az ügyintéző, vagy mit olvasunk a hírekben.
Igen, a pénzügyek ennyire megkerülhetetlenek. Akkor is utolérnek, ha nem akarunk velük foglalkozni, ebben az esetben pedig jobb, ha felkészülten nézünk szembe, azokkal a bizonyos tényekkel.
Összeszedtünk pár alapfogalmat, amit akkor is érdemes áttanulmányozni, ha feketeöves hivatalos papír olvasó vagy, ha pedig nem, mentsd el magadnak valahova és kapd elő a megfelelő pillanatban. Akár tanácsadónkkal folyatatott beszélgetéseitek során is!
Lássuk!
Biztosítási ajánlat: Az ügyfél biztosítási igényét megfogalmazó és szerződéskötésre irányuló nyilatkozata. Az ajánlat önmagában még nem érvényes biztosítási szerződés.
Alapbiztosítás: a legfontosabb kockázatokra kötött biztosítási szerződés, amelyhez kiegészítő biztosítok is köthetők.
Alapkamat: A jegybank irányadó kamata. Ez határozza meg a bankok által elhelyezett betétek és hitelek hozamát, ezért hatással van a betéti kamatokra és a hitelkamatokra. Alapkamatcsökkenéskor a betétek és a hitelek kamatai csökkenhetnek, emeléskor növekedhetnek.
Alkusz: olyan biztosításközvetítő, aki a szerződés létrejöttét, fennmaradását a biztosítási védelmet kereső megbízásából segíti. Az ő ügyfele mindig a szerződő és nem a biztosítótársaságok. Az alkusz mindig biztosítótársaságtól független.
Államháztartás: az állam pénzügyi gazdálkodása, részei a központi költségvetés, az önkormányzatok költségvetése és az elkülönített állami pénzalapok.
Állampapír: az állam által kibocsájtott kötvény, amely a költségvetés hiányát finanszírozza. Lehet fix és változó kamatozású, történhet saját és idegen valutában a kibocsátása. Az állampapírok esetén a tőke visszatérítésére és a kamatfizetésekre az állam vállal garanciát.
Árfolyamkockázat: a devizában lévő pénzügyi eszközök – például befektetések vagy hitelek – tulajdonosainak abból fakadó kockázata, hogy az árfolyam elmozdulásával az általuk tartott eszköz forintban kifejezett értéke hogyan változik. Például a forint gyengülésével a deviza adósságom és/vagy befektetésem forintban kifejezett értéke nő.
Baleset biztosítás: olyan biztosítási szerződés, amely a baleset bekövetkezése esetén nyújt szolgáltatást.
Egészsébiztosítás vagy Betegségbiztosítás : olyan biztosítási szerződés, amelyben a biztosító azt vállalja, hogy a biztosított megbetegedése esetén meghatározott szolgáltatásokat teljesít. Pénzbeli vagy a betegséghez kapcsolódó orvosi ellátás finanszírozása, belföldön vagy külföldön.
Biztosítási díj: a biztosító kockázatviselésének ellenértéke.
Biztosítási esemény: a szerződésben rögzített olyan jövőbeli esemény, amelynek bekövetkezése esetén biztosítási szolgáltatás jár.
Defláció: az infláció ellentéte. A pénzforgalom összehúzódása, a forgalom szükségleteit meghaladó papírpénz és bankjegy egy részének kivonása a forgalomból. A folyamat tartós árcsökkenésben nyilvánul meg.
Devalváció: más valutákkal szembeni tartós árfolyamcsökkenés.
Díjtartalék: a befektetés alapú az életbiztosítási díjakból képzett elkülönített tartalék, ami a később bekövetkező biztosítási esemény (elérés, halál) kapcsán járó szolgáltatások fedezésére szolgál. A tartalékokat a biztosító befekteti, ami tovább növeli a jövőbeni szolgáltatások értékét.
EBKM: egyesített betéti kamatláb mutató. A betét tényleges éves hozamát jelző mutató, mely tartalmazza a betéthez kapcsolódó kamatok mellett a felmerólő költségeket is. Ennek a mutatónak a segítségével összevethetők az egyes bankok által kínált betétek tényleges éves hozamai.
Előtörlesztési díj: A legtöbb hitel esetében nem tudjuk ingyen előtörleszteni a fennálló tartozásunkat, csak előtörlesztési díj ellenében. A díj mértéke szerződésenként eltérő lehet, de jogszabályilag maximalizálva vannak, lakáshiteleknél például maximum 2%.
Életbiztosítás: olyan szerződés, amelyben a biztosítási esemény a biztosított halála, vagy meghatározott időpont (pld.: adott életkor elérése, nyugdíjba vonulás stb.) elérése.
Infláció: Az infláció az árszínvonal tartós emelkedését jelenti. Az éves pénzromlás mértéke.
Kamat: A kamat a pénz ára, amelyet a pénz használója azért fizet, mert a pénzt ő használja. Például hitelkamat, amit az ügyfél fizet a banknak a hitelösszeg használatáért.
Kárbejelentés: a biztosított hivatalos lépése, amellyel a biztosítási esemény bekövetkezését bejelenti a biztosítónak. A kárt a lehető leghamarabb be kell jelenteni, hogy ne csússzunk le a kárkifizetésről.
Kettős biztosítás: ugyanazon vagyontárgyra vagy személyre kötött, egyidejűleg fennálló, azonos kockázatokra vonatkozó két szerződés. Vagyonbiztosítás esetében a második szerződés általában túlbiztosítást okoz, és így semmissé válik.
OBA: Országos Betétbiztosítási alap. Az OBA célja a betétesek védelme az esetleges pénzintézeti csődökkel szemben. y
Portfólió: Befektetések esetében azt jelenti, hogy a befektetőnek milyen jellegű befektetései vannak.
Recesszió: Gazdasági aktivitás csökkenése egy bizonyos idő alatt.