Erre figyelj, ha papírok nélkül ülsz autóba januártól!
Január elsejétől nem kell magunknál tartani a forgalmit és a jogosítványt, ha autóval útnak indulunk. Mivel adataink szerepelnek a nyilvántartásokban, közúti ellenőrzéseknél, vagy rendőri jelenlétet igénylő baleseteknél az eljáró hatóság ellenőrizni tudja az érvényességeket és az adatokat.
De mi történik akkor, ha balesetet okozunk vagy a baleset elszenvedője vagyunk és rendőri intézkedést nem igényel, viszont betétlapot ki kell töltenünk?
Természetesen, ha bárki megsérült a balesetben kötelező rendőrt hívni, ám a kisebb koccanásoknál, egyértelmű helyzeteknél a felek általában betétlap kitöltésével tisztázzák a baleset körülményeit maguk és a biztosítótársaságok felé is. A kék-sárga nyomtatványból legtöbbször minden autóban lapul legalább egy darab. A kárbejelentőkön fel kell tüntetnünk a balesetben résztvevő személyek és gépkocsik adatait, vagyis pontosan azokat az adatokat kell majd megadnunk, amiket nem kell magunknál tartanunk innentől.
Mit tegyünk?
Szerencsére a betétlap már online is elérhető minden biztosítótársaságnál, applikációban vagy a honlapjukon. Így keresd: E-kárbejelentő.
A kártérítési eljárás lefolytatásához legtöbbször elegendő a balesetben résztvevő jármű(vek) rendszáma, esetleg alvázszáma, ezek pedig szerencsére „kéznél vannak”. Érdemes az online, E-kárbejelentőket használni, gyorsan és hatékonyan tudunk velük ügyet intézni, és elegendő beírni magánszemélyként a kötelező biztosítás szerződőjének a születési dátumát, valamint a balesetben résztvevő autó rendszámát. Ez után az alkalmazásban automatikusan kitöltődnek a jármű és a biztosítás adatai.
Az E-kárbejelentő végigvezet a teljes bejelentési folyamaton, akár fényképeket, vagy videókat is rögzíthetünk a helyszínről és beküldhetjük a biztosítónknak.
A rögzített kár után a felelősség megállapítása – még elismerés esetén is – a biztosítótársaságok feladata. A károsultaknak 30 napon belül kell jelezniük biztosítóik felé, a baleset tényét, jó hír, hogy az E-kárbejelentővel ez automatikusan megtörténik.
Röviden összefoglalva, jogosítványt már nem, de okostelefont vigyünk magunkkal.